VESTRA POMOC INTERNOWANYM

Odszkodowanie Za Internowanie

Aby otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie za internowanie należy w pierwszej kolejności uzyskać postanowienie sądu o unieważnieniu orzeczenia wydanego przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 r., jak również orzeczeń wydanych za opór przeciwko kolektywizacji wsi oraz obowiązkowym dostawom.

Następnie wnosi się stosowny wniosek o odszkodowanie za internowanie do sądu, gdzie weryfikowany jest pod względem formalnym. Sąd wyznacza termin rozprawy sądowej i przeprowadza postępowanie dowodowe. Czas jego trwania jest zależny od tego, jak bardzo będzie rozbudowane. Kończy się wraz z wydaniem wyroku, który dalej można zaskarżyć w razie niesatysfakcjonującego zakończenia.

Pamiętaj! Masz pełne prawo do uzyskania odszkodowania! Gwarantujemy pełną dyskrecje,

VESTRA POMOC INTERNOWANYM

Komu przysługuje odszkodowanie za internowanie?

Roszczenie o rekompensatę pieniężną z tytułu internowania w stanie wojennym przysługuje osobie internowanej, dziecku przebywającemu w izolacji z matką lub którego matka była w odosobnieniu w okresie ciąży. W razie śmierci osoby represjonowanej prawo to przechodzi na małżonka, rodziców i dzieci.

Możliwość ubiegania się o odszkodowanie za internowanie została wprowadzona do porządku prawnego dopiero w 2018 roku. Do złożenia wniosku przydatne będą wszelkie dokumenty zachowane z tego okresu. W przypadku ich zgubienia możliwe jest zwrócenie się o pomoc w odszukaniu do IPN lub innych archiwów państwowych. Warto załączyć wszystkie dowody związane z internowaniem wskazujące na uszczerbek na zdrowiu bądź majątku.

Kompleksowe wsparcie i obsługa sprawy od pozyskania dokumentacji przez sporządzenia odpowiednich dokumentów sądowych aż do finalnego rozstrzygnięcia sprawy

Odszkodowania Za Represje

VESTRA POMOC INTERNOWANYM

Jaka jest wysokość odszkodowania za internowanie w PRL?

Wiele osób w okresie trwania ustroju komunistycznego było pozbawionych wolności, niesprawiedliwie sądzonych i aresztowanych. Upływ lat nie zmienia faktu, że za te represje należy się rekompensata. W tym celu należy przygotować pozew o odszkodowanie za internowanie. Może go złożyć represjonowany odbywający w tamtym czasie karę pozbawienia wolności, areszt, wyrok za udział w demonstracjach czy protestach lub działający przeciwko kolektywizacji wsi.

Na odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym mogą liczyć również osoby skierowane do odbycia służby wojskowej w ramach represji. Uprawnieni do niego są także spadkobiercy spokrewnieni w linii prostej, czyli rodzeństwo, dzieci i wnuki. Wysokość odszkodowania za internowanie w stanie wojennym zależy od charakteru, czasu trwania, intensywności i skutków zdrowotnych cierpień fizycznych i psychicznych. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, więc nie można określić jednoznacznej kwoty.