Drut kolczasty

Polska w czasach PRL, a wysokie odszkodowania dla represjonowanych

Niespokojne życie w Polsce czasach PRL

Każdego roku pomagamy naszym klientom w uzyskaniu tysięcy zł odszkodowania i zadośćuczynienia za represje w czasach PRL. Ich życie w tym szczególnym okresie historycznym nie było łatwe. Do najbardziej prozaicznych problemów można zaliczyć brak towarów w sklepach, wszechobecną cenzurę i nieustającą propagandę.

Jednak w przypadku naszych klientów – działaczy na rzecz niepodległego bytu państwa Polskiego – okres PRL to czas mroku, przemocy, codziennego strachu i prześladowań.

Represjonowani w czasach stalinowskich i PRL to osoby aktywnie działające w celu odzyskania niezależności przez nasz kraj. Mowa tutaj nie tylko o aktywnej walce czy udziale w masowych protestach lat 1956, 1968, 1970 i 1976. To również wszystkie jednostki, które stosowały inne, indywidualne formy przeciwstawiania się komunizmowi, np. rozpowszechniając niezależną prasę, kolportując ulotki, czy uczestnicząc w nielegalnych środowiskach naukowych i kulturalnych, które sprzeciwiały się ówczesnej władzy.

Więzienie komunistyczne w czasach stalinowskich

Wobec osób represjonowanych w czasach stalinowskich i późniejszych stosowano bardzo wymyślne formy prześladowania. Oczywiście najbardziej charakterystycznym jest osadzenie w więzieniu komunistycznym. W okresie stalinizmu w Polsce na mocy wyroku sądu stosowano między innymi tzw. mord sądowy czyli morderstwo, którego dokonywano po fikcyjnym procesie sądowym czy tzw. procesy pokazowe, które były w pełni publiczne i kończyły się nałożeniem surowych kar. Wszystko to stanowiło dążenie władzy komunistycznej do zaprezentowania “silnej władzy” i skutecznych metod pozbywania się “wrogów ustroju”.

Sprawy dotyczące zadośćuczynień i odszkodowań często dotyczą aresztowań przeciwników systemu. Osoby działające na rzecz niepodległego państwa Polskiego były bowiem ofiarami represji politycznych. Skazywano ich na miesiące lub lata więzienia, odbierano w czasach PRL mienie, pozbawiano możliwości wykonywania pracy i kontaktowania się z rodziną.

Należy wspomnieć, że więzienie komunistyczne było czymś zupełnie innym niż to, które funkcjonuje dzisiaj w ramach demokratycznego państwa. Podczas aresztowań więźniowie byli bici, zastraszani wystrzałami z pistoletu i wulgarnie obrażani. W celach panowały okropne, uwłaczające godności warunki. Jedzenie było najgorszej jakości, często miało postać odpadków niezdatnych do spożycia.

Wszystko to wiązało się więc z dotkliwą przemocą fizyczną i psychiczną, która rzutowała na dalsze życie człowieka.

Czym były represje stanu wojennego?

Kolejnym zagadnienień dotyczącym Polski w czasach PRL są represje stanu wojennego. W przypadku spraw dotyczących odszkodowań niejednokrotnie spotykamy się z klientami, którzy byli internowani lub poddani “przymusowej służbie wojskowej” (tzw. Wojskowe Obozy Specjalne).

Represje stanu wojennego dotyczą więc lat 1981-1983. Wówczas zmianie uległy kompetencje organów władzy publicznej, przy czym dopuszczono ograniczenie wolności oraz praw człowieka i obywatela. Co istotne, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego miały miejsce liczne internowania. Była to przymusowa zsyłka do wyznaczonego miejsca odosobnienia. Internowani nie mieli prawa go opuścić, przy czym często byli przetrzymywani w złych warunkach i bez możliwości kontaktowania się z rodziną.

Wysokie odszkodowania dla osób represjonowanych

Każdy, kto doświadczył prześladowania w czasach PRL lub represji stanu wojennego ze względu na działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego – ma prawo do rekompensaty.

To niezwykle ważna informacja nie tylko dla osób represjonowanych, ale także ich rodzin. Warto bowiem wiedzieć, że prawo dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia przysługuje zarówno poszkodowanym, jak i ich najbliższej rodzinie (głównie w przypadku śmierci represjonowanego – jeśli chcesz wiedzieć, jak jest w Twoim przypadku, zgłoś się po bezpłatną poradę prawną).

Poniżej wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać od kilku tysięcy do nawet wielu mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia.

Kto może uzyskać odszkodowanie za represje komunistyczne?

Uzyskać od Skarbu Państwa odszkodowanie i zadośćuczynienie może osoba represjonowana za działalność na rzecz niepodległego Państwa Polskiego. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu tzw. Ustawy lutowej z 23 lutego 1991 roku (oraz jej kolejnych nowelizacji i wyroku Trybunału Konstytucyjnego) o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działania na rzecz niepodległej Polski.

Zgodnie z jej treścią, każda osoba:

  • wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia
  • lub wydano decyzję o internowaniu po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce,

może żądać od Skarbu Państwa zadośćuczynienia i odszkodowania. W dobie funkcjonowania Polski jako demokratycznego państwa prawnego i nowelizacji ustawy z kwietnia 2018 roku, o rekompensatę może starać się także dziecko, które przebywało z matką w więzieniu lub którego matka była przetrzymywana podczas ciąży w przymusowej izolacji.

Co ciekawe, nie ma przeszkód, aby dochodzić odszkodowania nawet przy braku wyroku skazującego – pod warunkiem, że represjonowany został pozbawiony życia lub wolności przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Natomiast jeśli dana osoba poniosła śmierć w wyniku wykonania orzeczenia, sąd może zasądzić także o pokrycie części lub całości kosztów jej symbolicznego upamiętnienia.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim pamiętaj, że:

  • Wniosek o unieważnienie orzeczenia oraz wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie nie wiążą się z żadnymi opłatami sądowymi. Koszty postępowania (niezależnie od wyniku) ponosi Skarb Państwa.
  • Rekompensata dla represjonowanych jest zasądzana przez sądy okręgowe i apelacyjne.
  • Odszkodowanie przysługuje osobie represjonowanej za szkody materialne np. majątkowe, natomiast zadośćuczynienie za szkody niematerialne (głównie traumatyczne przeżycia, odseparowanie od rodziny itd.).
  • Przez wiele lat sądy przyznały odszkodowania i zadośćuczynienia w maksymalnej kwocie do 25 tysięcy złotych (na mocy ustawy). W wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2011 roku widełki te zostały zakwestionowane, co doprowadziło do ich zniesienia. Dlatego dziś kwoty za doznane cierpienia mogą sięgać od tysięcy do nawet kilku milionów złotych!

Pomoc dla osób, które doświadczyły represji

Jeżeli doświadczyłeś represji w czasie stanu wojennego, więzienia komunistycznego czy represji stalinowskich za działalność opozycją, zgłoś się do nas. Nasza kancelaria wspiera klientów w postępowaniach o należną rekompensatę.

Mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu takich spraw. Jako kancelaria prawna dysponujemy narzędziami i wiedzą potrzebną do: skompletowania niezbędnej dokumentacji, przygotowania wniosku, który pozwoli Ci otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie, pełnej analizy sprawy, a także reprezentowania Twojej osoby w sądzie okręgowym (i ewentualnie apelacyjnym).

Nasze zadanie polega na przeprowadzeniu Cię przez cały proces uzyskiwania należnej rekompensaty. Na blogu znajdziesz przykłady naszych dotychczasowych działań i wiele praktycznych informacji na temat represji.

Uważamy, że za doznane krzywdy w czasach PRL należy się reparacja, która jest w pełni adekwatna do poniesionych szkód. Dlatego zawsze dążymy do uzyskania jak najwyższej kwoty. Nie zwlekaj i zadzwoń, aby otrzymać bezpłatną poradę prawną.

Komentarze “Polska w czasach PRL, a wysokie odszkodowania dla represjonowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *