Odszkodowanie dla osób represjonowanych: historia Pani Katarzyny

Odszkodowanie dla osób represjonowanych. Historia naszej klientki, Pani Katarzyny, jest kolejnym poruszającym przykładem skandalicznego traktowania działaczy na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego przez władzę komunistyczną.

  • Represjonowana: Katarzyna P.
  • Mężatka, bezdzietna
  • Miejsce odbywania kary: Zakład Karny Wrocław
  • Zadośćuczynienie: 15.000 zł

Na czym polegała działalność P. Katarzyny na rzecz niepodległego Państwa Polskiego?

Pani Katarzyna w okresie od połowy 1982 roku do listopada 1983 roku we Wrocławiu działała w nielegalnych strukturach najpierw zawieszonego, a następnie rozwiązanego NSZZ “Solidarność”. Jej zadaniem było przechowywanie matryc do powielania ulotek i uczestnictwo w przeprowadzaniu składek pieniężnych na rzecz organizacji.

Jakiego rodzaju represji doświadczyła nasza klientka?

22 maja 1984 roku Pani Katarzyna została zatrzymana przez służby, po czym była wielokrotnie przesłuchiwana. Każde przesłuchanie odbywało się w godzinach wieczornych.

  • Podczas przesłuchań nasza klientka była wulgarnie obrażana, straszono ją wystrzałami z pistoletu, bito policyjną pałką w okolicach łydek oraz dłoni.

Następnie osadzono ją w zakładzie karnym we Wrocławiu. W placówce panowały bardzo złe warunki – ciemność, brud, podawano jedzenia najgorszej jakości, a także odpadki nienadające się do spożycia.

Osadzenie wiązało się więc z przemocą fizyczną i psychiczną oraz z przebywaniem w szczególnie dotkliwych warunkach bytowych.

Skutki represji wobec osób działających na rzecz niepodległej Polski

Efekty osadzenia w więzieniu i stosowanej wobec Pani Katarzyna przemocy były długofalowe. Po opuszczeniu zakładu karnego klientka straciła zaufanie do osób ze swojego otoczenia i zrezygnowała z wielu znajomości.

Ze względu na swoją przeszłość odebrano jej prawo otrzymania awansu, podwyżki, czy jakiejkolwiek nagrody. W przypadku tej sprawy wyraźnie widać rażącą nieadekwatność postępowania władzy w stosunku do popełnionego czynu.

Wynik procesu P. Katarzyny: zadośćuczynienie za poniesioną szkodę

Zatrzymanie, drastyczne przesłuchania i pobyt w zakładzie karnym odcisnęły piętno na życiu Katarzyny P. Poziom krzywd, jakich doświadczyła ze strony polskich organów ścigania, jest bez wątpienia ponadprzeciętny. Warunki, w których przebywała, były uwłaczające i nie do przyjęcia.

Choć rozmiar poniesionej straty trudno przełożyć na wartość materialną, Pani Katarzynie przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie lub zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Dlatego zgłosiła się do naszej kancelarii i przedstawiła szczegóły swojej poruszającej historii. Po dopełnieniu formalności, złożyliśmy wniosek o rekompensatę dla osoby niesłusznie represjonowanej. Sprawa miała pozytywny finał, jednak wnieśliśmy apelację i ostatecznie wysokość zadośćuczynienia przyznanego Pani Katarzynie P. wyniosła 15 tysięcy złotych.

Kto ma prawo do uzyskania odszkodowania za represje komunistyczne?

Historia Pani Katarzyny to tylko jeden z przykładów traktowania działaczy na rzecz niepodległej Polski zarówno w okresie stanu wojennego, jak i w ogółem w czasach PRL.

Dziś kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia dla takich osób sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że sąd w sprawach osób represjonowanych wyróżnia dwa rodzaje rekompensaty:

  • Zadośćuczynienie od Skarbu Państwa – należy się za doznaną krzywdę, czyli szkodę niematerialną wynikłą z niesłusznego skazania. Właśnie taką formę rekompensaty otrzymała Pani Katarzyna – sąd uwzględnił jej cierpienie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, utracony czas, poniżające traktowanie, a także poczucie krzywdy i niesprawiedliwości.
  • Za to odszkodowanie przysługuje osobie poddawanej represjom ze strony organów państwa, która w wyniku tego utraciła swój majątek bądź dochody, które mogłaby uzyskać, gdyby skazanie nie miało miejsca.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługują samemu pokrzywdzonemu, a w przypadku jego śmierci przechodzą na małżonka, dzieci i rodziców (osoby najbliższe).

  • Na podstawie ustawy lutowej z dnia 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, uprawnieni do dochodzenia rekompensaty są ci, wobec których stwierdzono nieważność orzeczenia.
  • Kolejny warunek uzyskania rekompensaty za doznane krzywdy polega na tym, że czyn zarzucony lub przypisany danej osobie musi być związany z działalnością na rzecz bytu Niepodległego Państwa Polskiego lub orzeczenie wydano właśnie z powodu takiej działalności.
  • Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia zależy od rodzaju i rozmiaru doznanych krzywd.

Więcej na ten temat znajdziesz m.in. w naszym poprzednim artykule: Odszkodowanie Stan Wojenny

I Ty możesz otrzymać odszkodowanie od Skarbu Państwa!

Przyznanie osobie represjonowanej zadośćuczynienia lub odszkodowania za działalność na rzecz niepodległej Polski jest możliwe – zwłaszcza ze wsparciem doświadczonych prawników.

Jeżeli chcesz się przekonać, jak jest w Twoim przypadku (lub bliskiego Ci członka rodziny), zgłoś się do nas. Nasza kancelaria każdego roku aktywnie wspiera osoby represjonowane w dochodzeniu odszkodowania za doznane krzywdy.

Odszkodowanie dla osób represjonowanych za represje stalinowskie i represje stanu wojennego

Możliwe, że Tobie również przysługuje odszkodowanie lub zadośćuczynienie od Skarbu Państwa. Prawo do otrzymania rekompensaty finansowej za represje stalinowskie, prześladowania po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego i doznane w czasach PRL, mają zarówno osoby poddawane represjom, jak i ich rodziny (w przypadku śmierci osób uprawnionych).

Co istotne, wniosek o unieważnienie orzeczenia, a także wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie nie wiążą się z żadnymi opłatami sądowymi. Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiaj z naszymi prawnikami.

Historia jest prawdziwa.

2 thoughts on “Odszkodowanie dla osób represjonowanych: historia Pani Katarzyny

  1. Interesuje mnie, czy za dziadka który był osadzony w sztuthof w czasie ll wojny światowej i tam zginął można ubiegać się o odszkodowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *